A vállalkozás jövőképének, küldetésének, értékrendjének definiálását követően a stratégiai célok megfogalmazása következik. Ahhoz, hogy ezek SMART célok legyenek, elengedhetetlen a jelen állapot pontos feltérképezése, a kiindulási pont azonosítása. Szerencsés esetben ezt a szervezeti teljesítményt jellemző hatékonysági kulcsmutatók elemzése teszi lehetővé. Előfordulhat, hogy ezeket a kritikus sikertényezőket és eredményjelzőket csak a stratégiaalkotás folyamata hozza létre. A kitűzött célok elérése az adatgyűjtésen, folyamatos elemzésen és a fejlesztő változtatásokon keresztül történhet meg.
Az operatív vezető egyik legfontosabb feladata, hogy a meghatározott jövőkép elérését támogassa. Az erőforrások álljanak rendelkezésre, a kitűzött célok specifikusak, mérhetők, vonzók, relevánsak és határidőhöz kötöttek legyenek. A Norma a helyes kiinduláshoz ad információt és a historikus adatokon keresztül mutatja a realitást.
A kritikus sikertényezők határozzák meg a hosszútávú működést, az eredményjelzők pedig támogatják azok elérését. Definiálni kell, hogy szervezeti szinteken mit, milyen gyakorisággal és hogyan szeretne mérni, hogy mindig időben értesüljön arról, ha nem jó irányba halad a megvalósítás. A Norma a szervezet teljesítményéről ad információt.
Az elemzések és kimutatások beavatkozási pontokat azonosítanak. Tervezés, cselekvés, ellenőrzés, beavatkozás - ez a folyamatos körforgás biztosítja, hogy a vállalat nyereségesen és célorientáltan működjön. A Norma a fejlesztési irányok meghatározásához és a megtett lépések eredményességéhez ad információt.
A kiváló szervezetek esetén nem az embereket, hanem a szervezetet kell irányítani. A munkatársak ismerik a célokat, egyetértenek velük, magukra nézve elfogadottnak tekintik a teljesítménykövetelményeket. A vállalat pedig figyel rájuk, értékeli és elismeri őket. A Norma a teljesítményértékeléshez nyújt információt.