Minél összetettebb egy szervezet, annál nehezebb pusztán megfigyelésekre támaszkodva detektálni a munkavállalók jóllétét. A felettes szubjektív meglátásai és a kognitív torzítások gyakran téves következtetést eredményezhetnek. A HR kontrolling rendszer kialakítása és működtetése úgy nyújt támogatást a munkavállalók elköteleződéséért, elégedettségéért és hatékony munkavégzéséért felelős vezetőknek, hogy objektív adatok elemzésén keresztül mutatja meg a dolgozó állapotát. A fejlesztési tervek a stratégiai és operatív célok ismeretében állíthatók össze, majd a szoftverrel követhetők a változások.
A vállalkozások táblázatokban, a bérszámfejtő szoftverben, néha fejben, szigetszerűen kezelik a munkavállalókkal kapcsolatos, a tervezés és tevékenység megvalósítása miatt fontos adatokat. A Normában egy helyen láthat mindent: a bértípusoktól a dolgozói kompetenciákon vagy alkalmazott óradíjakon keresztül bármit, amire szüksége van.
Minden munkavállalónak vannak erősebb vagy gyengébb teljesítményű időszakai. Fontos azonban, hogy ezt objektív adatokra támaszkodva elemezhessük, és tehessük meg a szükséges beavatkozásokat. A HR-esek és szervezetfejlesztők munkáját kész információkkal támogatja, a munkavállalók fejlesztésében.
Szervezeti szinten ezek a mutatók jelzik a vállalat teljesítőképességét. A stratégiai célok elérése érdekében követni kell alakulásukat valós idejű riportok segítségével. A Norma kimutatásaiban mindent megtalál, így a HR az okok feltárására és megszüntetésükre irányuló tervekkel tud hozzájárulni a hosszútávú, eredményes működéshez.
A humán kontrolling egy olyan jelzőrendszer, ami támogatja a jövőkép elérését, a racionális, adat-alapú, költségérzékeny emberi erőforrás gazdálkodást. A kritikus sikertényezőkről és teljesítményfokozókról ad folyamatos áttekintést, hogy a vállalatvezetés ne megérzés vagy szokás alapú legyen, hanem objektív és adatvezérelt.